تبلیغات

نكاتی برای انتخاب درست كاناپه

صرف نظر از آشپزخانه، ما اكثر اوقات استراحت و گردهمایی خود را در كنار اعضای خانواده و دوستان خود در اتاق نشیمن یا اتاق خانواده سپری می‌كنیم. اتاق‌هایی كه عنصر اصلی هر كدام از آن‌ها یك كاناپه است. به همین دلیل، انتخاب هوشمندانه و درست كاناپه از اهمیت زیادی برخوردار است، چراكه كاناپه‌ها قیمت زیادی دارند و احتمالا قرار است برای سالیان زیادی در خانه ما حضور داشته باشند.

نحوه انتخاب کاناپه,انتخاب درست کاناپه


شما هنگام خرید یك كاناپه جدید باید چند نكته و دستورالعمل‌ كوچك را در ذهن داشته باشید تا از این مسئله مطمئن شوید كه كاناپه‌ای كه می‌خرید مناسب فضای زندگی شما است. پس با ما در این مطلب همراه باشید. ما در این مطلب چهار نكته مهم در مورد خرید یك كاناپه مناسب را با شما در میان می‌گذاریم. پیروی از این چهار نكته خیال شما را از خرید وسیله‌ای كه تاثیر بصری زیادی در فضای زندگی شما می‌گذارد راحت می‌كند.

 

نحوه انتخاب کاناپه,انتخاب درست کاناپه


1. این مسئله را مشخص كنید كه در كجا و چگونه می‌خواهید از كاناپه خود استفاده كنید.

اگر كاناپه‌ای كه می‌خواهید بخرید مخصوص اتاق نشیمن است و می‌خواهید روی آن لم بدهید و استراحت كنید، بهتر است یك كاناپه عمیق و بزرگ خریداری كنید. گستره عمق استاندارد كاناپه‌ها چیزی حدود 90 سانتی‌متر تا 95 سانتی‌متر است. اگر پیش‌بینی می‌كنید كه می‌خواهید خود را به تمامی داخل كاناپه غرق كنید و كاملا در آن قرار بگیرید، و یا اگر یكی از اعضای خانواده شما قد بلندی دارد، به دنبال انوع عمیق‌تر این كاناپه بروید كه حدود 105 سانتی‌متر عمق دارند و وقتی روی آن لم می‌دهید كاملا راحت هستید.


اگر می‌خواهید از كاناپه جدید خود در اتاق پذیرایی استفاده كنید و قرار نیست كه از آن به عنوان جایی برای لم دادن یا استراحت بهره ببرید، از كاناپه‌های كوچك‌تر استفاده كنید. شما در كنار این كاناپه‌ها می‌توانید چند مبل مناسب و یك صندلی عثمانی قرار دهید تا این مجموعه تبدیل به یك فضای زیبا بشود كه در آن افراد بتوانند به راحتی با هم به گفتگو بپردازند. خیلی مهم است كه چیدمان مبل‌ها در كنار كاناپه به گونه‌ای باشد كه افراد به صورت دایره دور هم نشسته و هر كس در هر جایی كه نشسته بتواند تمام افراد را ببیند.


هم‌چنین ابعاد فضایی كه می‌خواهید كاناپه را در آن قرار دهید اندازه بگیرید. مطمئن شوید كه كاناپه شما از در رد می‌شود و ابعاد آن مناسب فضایی است كه برای آن در نظر گرفته‌اید. این مسئله در مورد خانه‌های قدیمی مهم‌تر است، زیرا این خانه‌ها بر اساس اندازه‌های استاندارد امروزی ساخته نشده‌اند و ممكن است كاناپه بزرگی بخرید و نتوانید آن را از در ورودی خانه خود به داخل بیاورید. اندازه‌ها را دوبار چك كنید تا در هنگام چیدمان كاناپه دچار سردرد نشوید. به همه چیز از قبل فكر كیند تا پس از خرید كاناپه از خرید خود پشیمان نشوید. هم‌چنین از فروشنده در مورد هزینه‌های حمل، زمان تحویل، و اطلاعاتی از این دست سوال بپرسید تا بتوانید برنامه‌های خود را در مورد كاناپه جدید به درستی پیش ببرید.

نحوه انتخاب کاناپه,انتخاب درست کاناپه


2. علاقه شخصی خود را در خرید كاناپه در نظر بگیرید.

شناخت از علاقه شخصی خود به شما كمك می‌كند كه انتخاب‌ها و گزینه‌های خود را به چند كاناپه مشخص محدود كنید و در نهایت كاناپه‌ای را انتخاب كنید كه بازتابی از زندگی شما و سلیقه شخصی شما است. اگر سلیقه شخصی و مورد علاقه شما رسمی است، طراحی‌های سنتی، یك كاناپه با پارچه‌های سنتی و روكش‌های رسمی كه دارای پایه‌های پیش‌آمده به سبك مبل‌های كلاسیك است، می‌تواند بسیار مناسب سلیقه شما باشد. چنین كاناپه‌ای را در عكس زیر می‌توانید مشاهده كنید.

نحوه انتخاب کاناپه,انتخاب درست کاناپه


اگر به دنبال فضای غیررسمی و راحت‌تر هستید، كاناپه‌های مدرن كه طراحی به‌روزتری دارند می‌توانند انتخاب خوبی برای فضای شما باشند. این كاناپه‌ها بسیار مناسب فضاهای پر رفت و آمد كه اعضای خانواده و كودكان ساعات زیادی را در آن می‌گذارنند هستند، چراكه روكش‌های مبل به راحتی از آن جدا می‌شوند و در هنگام نیاز می‌توان آن‌ها را به سرعت شست. البته در انتخاب این نوع كاناپه‌ها باید دقت زیادی بكنید، چراكه برخی از این كاناپه دوام لازم را ندارند و به سرعت از بین می‌روند.


3. راحتی و مواد پركننده كاناپه را نیز در نظر بگیرید.

این‌كه قرار است كاناپه جدید در كجا قرار بگیرید و چگونه قرار است از آن استفاده شود، نوع ماده پركننده آن را تعیین می‌كند. كاناپه‌ها به طور معمول از پلی‌فیبرهای متراكم كه دور یك هسته فوم‌مانند پیچیده شده‌اند ساخته می‌شوند، اما اكنون انواع مختلفی از كاناپه‌ها در بازار وجود دارند كه از موادی چون پر، فوم‌های جدید، و غیره ساخته شده‌اند و نسبت به كاناپه‌های معمولی كمی گران‌تر هستند.

بدیهی است كه راحتی كاناپه همیشه باید جزء اولویت‌های شما در خرید باشد، اما اگر شما توان مالی خرید كاناپه‌هایی كه از مواد پركننده جدید ساخته شده‌اند را ندارید، باید حتما در مورد جایی از خانه شما كه قرار است كاناپه در آن قرار بگیرد تصمیم بگیرید. اگر كاناپه قرار است در فضایی كه كم‌تر از آن استفاده می‌شود قرار بگیرد لازم نیست كه حتما از كاناپه‌هایی به‌روز استفاده كرد، اما اگر كاناپه برای مثال قرار است در اتاق تلویزیون كه افراد دائما در آن رفت و آمد دارند قرار بگیرد حتما باید از كاناپه‌ای استفاده كنید كه دوام و كیفیت لازم را داشته باشد. بهتر است یك‌بار بر روی خرید كاناپه سرمایه‌گذاری كنید، تا یك عمر از آن به راحتی استفاده كنید. خرید یك كاناپه باكیفیت در دراز مدت به نفع شما خواهد بود.

 

نحوه انتخاب کاناپه,انتخاب درست کاناپه


4. رنگ كاناپه را به گونه‌ای انتخاب كنید كه با فضای شما در هماهنگی باشد.

چهارمین نكته‌ای كه در هنگام خرید یك كاناپه باید در نظر داشته باشید انتخاب رنگ آن است. اگر قرار است این كاناپه وسیله اصلی اتاق نشمین باشد، باید كاناپه‌ای به رنگ خنثی مانند رنگ خاكستری یا رنگ زغالی روشن انتخاب كنید كه بیش از حد در فضا به چشم نیاید و با دیگر اجزای اتاق از نظر بصری در هماهنگی باشد. سپس می‌توانید اتاق نشیمن را با وسایل تزئینی رنگارنگ مانند كوسن‌ها، یك صندلی عثمانی، یا یك اثر هنری رنگی تزئین كنید. از كاناپه‌هایی كه به رنگ خنثی هستند در هر فضایی می‌توان استفاده كرد. بهتر است رنگ كاناپه را به گونه‌ای انتخاب كنید كه فضای شما تحت تاثیر آن قرار نگیرد، زیرا در این حالت هماهنگ كردن دیگر اجزای اتاق با آن كار دشوار و بی‌نتیجه‌ای است. 

اگر قرار است از كاناپه در یك فضای غیررسمی و كم رفت و آمد استفاده كنید، می‌توانید آن را به رنگی برجسته و خاص انتخاب كنید. در این حالت كاناپه شما عنصر اصلی فضا نیست و حتی اگر هم باشد، از آن‌جایی كه فضایی كه در آن قرار گرفته یك فضای رسمی نیست، می‌توان از آن به خوبی استفاده كرد.آموزش تصویری باز کردن نارگیل

پیش از باز کردن، آب آن را خالی کنید
اگر بخواهید می‌توانید پیش از این که نارگیل را بشکنید، آب آن را تخلیه کنید. با این کار شکستن نارگیل خیلی آسان‌تر می‌شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- نارگیل را روی سطح سفت و مسطحی که صدمه نبیند قرار دهید. تخته خرد کن محکم معمولاً برای این کار مناسب است.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- چشم نرم نارگیل را پیدا کنید، این بخش از نارگیل به اندازه‌ای نرم است که بتوانید پیچ‌گوشتی فلزی یا سیخ را در آن فروکنید. اگر نشد، یک میخ و چکش بیاورید تا سوراخی ایجاد کنید. فقط مراقب باشید این کار را روی سطح لغزنده انجام ندهید. تنها یکی از چشم‌ها نرم است و به راحتی سوراخ می‌شود، این چشم را باید سوراخ‌کنید.

آب نارگیل را در یک کاسه بریزید. آب نارگیل را در غذا یا برای نوشیدن می‌توانید مصرف کنید.

نارگیل را باز کنید. ضربه بزنید و بچرخانید

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- نارگیل را در کف دست خود بر روی یک کاسه بزرگ یا سینک نگه‌دارید. وقتی نارگیل را باز می‌کنید، آب نارگیل داخل کاسه‌ای که زیر آن گذاشته‌اید جمع می‌شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- به رگه بین چشم‌ها توجه کنید. این رگه را تا خط استوای نارگیل دنبال کنید. همین طور که نارگیل را در دست دارید، آن را در دست آرام‌آرام بچرخانید و با استفاده از سمت کند چاقو محکم دور تا دور خط استوا ضربه بزنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۳- به ضربه زدن و چرخاندن نارگیل ادامه دهید تا این که نارگیل کاملاً باز شود. اگر این کار درست انجام شود (پس از چند بار چرخاندن)، نارگیل به دو نیمه مساوی تقسیم می‌شود.

شکستن نارگیل (روش دوم)

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- به سه سوراخی که در یکی از دو انتهای نارگیل وجود دارد توجه کنید. دو سوراخ رگه برجسته‌ای نزدیکشان دارند که شبیه به ابرو است.

نارگیل را در یک دست نگه‌دارید به صورتی که نوک هر یک از انگشتان اشاره و میانی روی هر ابرو قرار بگیرد (به طوری که نوک انگشت به سمت چانه نارگیل اشاره کند). چانه نارگیل را بر روی سطح سختی مانند لبه پله محکم بکوبید. ضربه باید کاملاً محکم باشد. نارگیل دو نیم می‌شود. این کار را می‌توانید پس از تخلیه آب نارگیل یا پیش از آن انجام دهید.

نارگیل را مرتباً بر روی یک لبه سخت بکوبید و بچرخانید

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- زدن نارگیل به سطح سفت را به عنوان یک روش ثانویه در نظر داشته باشید. اگر چاقوی محکمی ندارید، نارگیل را نگه داشته و محکم دور تا دور خط استوای آن را بر روی لبه محکم و تیزی بزنید. گوشه یک سنگ یا آجر خیلی بزرگ یا لبه صفحه بتونی (مانند جدول کنار خیابان یا پله‌های بتونی) معمولاً برای این کار موثر است.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- ضربه زدن و چرخاندن را تا جایی ادامه دهید که نارگیل کاملاً باز شود.

شکستن به وسیله دربازکن مارپیچ و کیسه پلاستیکی

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- چشم نارگیل را با دربازکن مارپیچی،باز کنید. آن را روی یک لیوان یا کاسه بگیرید تا آب نارگیل خارج شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- نارگیل را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را بر روی یک سطح بتونی خردکنید. از چکش یا اجسام مشابه برای خرد کردن می‌توانید استفاده کنید

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۳- وقتی نارگیل شکست و باز شد، آن را از کیسه پلاستیکی خارج کنید.

روش دریل، و ضربه سنگین
 

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- دو چشم نارگیل را با دریل سوراخ کرده و آب آن را خارج کنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- جایی را که می‌خواهید نارگیل را بشکنید مشخص کنید. نارگیل به طور طبیعی در امتداد خط استوا (درحالی‌که چشم و ته آن در قطب قرارگرفته باشند) می‌شکند. 

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۳- در استوای نارگیل که می‌خواهید بشکنید، خطی بکشید (این کار برای راحتی بیشتر است، اگر تجربه دارید نیازی به این کار ندارید).

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۴- نارگیل را در کف دست خود بگیرید به طوری که خطی که کشیده‌اید را ببینید. سپس با استفاده از یک سنگ سنگین یا فلز یا پشت چاقو بر جایی که خط کشیده‌اید، به نارگیل ضربه بزنید. به اندازه‌ای نیرو وارد کنید که اگر با یک دست به کف دست دیگری مشت می‌زدید، وارد می‌کردید. زیاد سخت ضربه نزنید وگرنه پوست آن فوراً می‌شکند و خیلی هم آهسته ضربه نزنید وگرنه چند سال طول می‌کشد تا آن را بشکنید.

توجه کنید اگر به اندازه کافی قوی و باتجربه نیستید، هرگز با لبه تیز چاقو به نارگیلی که در دست دارید نزنید. بهتر است در این روش از چاقو استفاده نکنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۵- نارگیل را کم‌کم در دستتان بچرخانید به طوری که بتوانید خطی را که کشیده بودید، ببینید و سپس ضربه بزنید. به همین صورت نارگیل را دو دور کامل بچرخانید (تقریباً هفت ضربه در هر دور). تقریباً همین زمان باید صدای متفاوت ترک خوردن را بشنوید که به معنی شروع باز شدن نارگیل است.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۶- وقتی این اتفاق افتاد جای ترک را شناسایی کنید و در نقطه مقابل آن شروع به ضربه زدن کنید (کمی کمتر نیرو وارد کنید) و به چرخاندن نارگیل در دستتان ادامه دهید تا این که نارگیل نصف شود.

 اگر باز نشد این مراحل را تکرار کنید اما کمی سخت تر ضربه بزنید. با تمرین می‌توانید نارگیل را به دو نیم تقسیم کنید.

گرم کردن یا فریز کردن

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۱- با یک سیخ چشم‌های نارگیل را سوراخ کرده و آب آن را خارج کنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- نارگیل را در اجاق در دمای ۹۳ درجه سانتی‌گراد بگذارید و ۱۵ دقیقه بگذارید بپزد. به جای این کار می‌توانید آن را ۱۵ دقیقه فریز کنید. با این کار پوست نارگیل شل شده و از گوشت آن جدا می‌شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۳- نارگیل را در یک دست نگه‌دارید و چکش را در دست دیگر، به خط استوای نارگیل ضربه زده و آن را آرام آرام بچرخانید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۴- این کار را تا زمانی که نارگیل شکسته شده و باز شود ادامه دهید. باید با این روش نارگیل به دو نیم مساوی تقسیم شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۵- پوست نارگیل را از گوشت آن جدا کنید. چون پیش تر آن را حرارت داده یا فریز کرده‌اید این کار ساده‌تر شده است.

جدا کردن گوشت نارگیل

۱- چند راه برای جدا کردن گوشت نارگیل وجود دارد، هر کدام را امتحان کنید تا ببینید از کدام بهتر نتیجه می‌گیرید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۲- نارگیل را بپزید. پس از باز کردن نارگیل، می‌توانید آن را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۵ دقیقه بپزید تا گوشت به راحتی از پوست جدا شود. بدیهی است که اگر از روش حرارت دادن برای شکستن نارگیل استفاده کرده باشید نیازی نیست دوباره این کار را انجام دهید چون با همان مرتبه اول گوشت نارگیل به راحتی از پوست جدا می‌شود.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۳- از قاشق یا کارد کره استفاده کنید. اگر پوست به چند قطعه کوچک شکسته شده باشد، این کار آسان‌تر است. از کارد کند یا قاشق برای برداشتن گوشت از نارگیل استفاده کنید. قاشق یا چاقو را بین گوشت نارگیل و مرز پوست چوبی فرو برده، سپس کمی آن را اهرم کنید تا تکه‌های گوشت نارگیل از پوست‌کنده شود. گاهی اوقات می‌توانید قاشق را زیر گوشت برده و آن را اهرم کنید و قسمت به قسمت از پوست جدا کنید.

اگر از چاقو استفاده می‌کنید شکاف‌های V شکل در گوشت نارگیل ایجاد کنید و قطعات مثلثی شکل از نارگیل خارج کنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۴- از دستگاه رنده نارگیل می‌توانید استفاده کنید. یکی از روش‌های آسان جدا کردن گوشت از پوست در نارگیل استفاده از ابزاری به نام رنده نارگیل (coconut shredder) است که در هند زیاد از آن استفاده می‌شود. این دستگاه کمی شبیه به چرخ‌گوشت است. نارگیل را جلوی تیغه نگه می دارید و دسته را می‌چرخانید. یک دقیقه طول می‌کشد تا یک نارگیل را با آن پوست بکنید.

نحوه باز کردن نارگیل,آموزش باز کردن نارگیل


۵- از پوست کن استفاده کنید. همین که گوشت را از پوسته بیرونی جدا کردید، با استفاده از پوست کن می‌توانید پوست داخلی و نازک آن را بگیرید.

توصیه ها
۱. دو عدد از چشم‌های نارگیل را با میخ یا پیچ‌گوشتی سوراخ‌کنید تا هوا بتواند از یکی واردشده و آب نارگیل از دیگری خارج شود. این کار سرعت را بالا می‌برد.

۲. در یک سمت نارگیل سه نقطه سیاه وجود دارد که دوتای آن‌ها به هم نزدیک‌تر هستند و چشم‌های نارگیل را تشکیل می‌دهند و به سومی دهان نارگیل گفته می‌شود. دهان ضعیف‌ترین نقطه نارگیل است و با ابزار تیزی مانند یک تیغه قیچی به راحتی سوراخ می‌شود. آب ظرف سی ثانیه در ظرف تخلیه می‌شود. برای اطمینان از خالی شدن نارگیل آن را تکان دهید.

۳. آب داخل نارگیل با شیر نارگیل متفاوت است و شیرین است. آب این میوه به صورت طبیعی در هنگام رشد نارگیل تولید می‌شود و بسته به رسیده بودن آن طعم و رنگش متفاوت است. شیر نارگیل محصولی فراوری شده است که از استخراج روغن گوشت سفید رنگ نارگیل و معمولاً آب جوش ساخته شده است. البته شما نیز می‌توانید خودتان شیر نارگیل درست کنید.

۴. اگر هیچ یک از ابزار گفته‌شده را ندارید یا عجله دارید و می‌خواهید نارگیل را باز کنید، آن را در یک کیسه پلاستیکی محکم گذاشته و آن را با پرتاب به سطح سختی بکوبید. آب نارگیل را در این روش از دست می‌دهید اما می‌توانید گوشت آن را بخورید. مراقب باشید آن کیسه به کسی برخورد نکند!

۵. از سینک آشپزخانه برای نگه‌داشتن نارگیل در حین استفاده از چکش یا یخ شکن ( یا هر ابزار دیگر) و تخلیه آب نارگیل می‌توانید استفاده کنید.

۶. اگر سوراخ‌های نارگیل کوچک است و خالی شدن آن نارگیل زمان می‌برد، نارگیل را روی یک لیوان نگه داشته و از یکی از سوراخ‌ها به آن بدمید. آب داخل آن به سرعت از آنجا خارج می‌شود.

۷. سر مته ۶ میلیمتری اندازه مناسبی برای دریل چشم‌های نارگیل بوده و سریع‌تر و مطمئن تر از یخ شکن است. 

۸ . اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها جواب نداد می‌توانید نارگیل را داخل یک حوله پیچیده و با چکش به آن ضربه بزنید.

۹. اگر می‌خواهید نارگیل را به دو نیمه کاملاً مساوی تقسیم کنید (مثلاً از پوست آن برای موارد مختلف مانند ابزار موسیقی، جا شمعی و …) استفاده کنید می‌توانید با اره نواری برش صاف‌تری (با دقت بیشتر) ایجاد کنید. ابتدا آب نارگیل را خارج کنید تا کارتان تمیزتر از آب در بیاید.

۱۰. از یک پیچ‌گوشتی استفاده کنید و سوراخی در دهان نارگیل (ضعیف‌ترین چشم نارگیل) ایجاد کنید و آب آن را داخل کاسه یا لیوانی بریزید. حالا از یک چاقوی بدون لبه ( یا پشت چاقو) استفاده کنید و به دور تا دور خط استوا یا خط دندانه‌دار نارگیل ضربه بزنید. در حین ضربات محکمی که وارد می‌کنید نارگیل را بچرخانید. نارگیل پس از چند دور چرخاندن ، می‌شکند.

هشدارها
۱. هنگام ضربه زدن به نارگیل با چاقو بسیار مراقب باشید. باید به نارگیل محکم ضربه بزنید اما نه این قدر محکم که کنترل چاقو از دستتان خارج شود چون در این صورت ممکن است تصادفاً به چیز دیگری را ضربه زده یا آن را ببرید به خصوص دست خود را. اگر در استفاده از چاقو مطمئن نیستید روش دیگری استفاده کنید که نیازی به چاقو نداشته باشد.

۲. نارگیل را درحالی‌که آب داخل آن را خالی نکرده‌اید داخل فر نگذارید. اگر مدت زیادی بماند آب داخل آن به بخار تبدیل‌شده و فشار زیادی در داخل ایجاد می‌کند و می‌ترکد .

۳. وقتی نارگیل شروع به شکستن کرد، ممکن است پیش از این که بشکند، به سرعت باز شود و سپس دوباره بسته شود. مراقب باشید پوست یا گوشت دستتان در ترک ایجادشده گیر نکند.

۴. در حین ضربه زدن به نارگیل مراقب چشمان خود باشید چون ممکن است قطعات آن به هوا پرتاب شوند.

۵. همیشه داخل نارگیل را بررسی کنید. اگر بوی ترش می‌دهد یا به نظر فاسد می‌رسد گوشت یا آب آن را مصرف نکنید.

۶. هرگز سعی نکنید با دندان نارگیل را باز کنید. با این کار نارگیل باز نمی‌شود تنها ممکن است دندان شما بشکند.راهنمای انتخاب گلدان

راهنمای انتخاب گلدان

ممکن است زیبایی یک ظرف قدیمی شما را برای کاشتن گل و گیاه در داخل آن وسوسه کند اما اگر می‌خواهید این وسوسه هیجان‌انگیز نتیجه موفقی هم در‌پی داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم آشنایی با گلدان‌های زیر و درنظر گرفتن گلدان مناسب برای هر گیاه را در تصمیمات خود لحاظ کنید و ضمن استفاده از آنها در آپارتمان، بالکن، پشت‌بام یا حیاط خانه خود، از داشتن فضایی سبز و زیبا لذت ببرید.

هر كدام از گلدان‌ها داراي مزايا و معايبي هستند كه در زير به آنها اشاره مي‌شود.

گلدان‌های سفالی
گلدان‌هاي سفالي با رنگ‌هاي گرم مخصوص به‌خود، تقريبا براي كاشت هر گياهي مناسب هستند و به آساني نيز تهيه مي‌شوند.

مزايا: اين گلدان‌ها تقريبا ارزان بوده، داراي طرح‌ها و شكل‌هاي بسيار مختلف و به‌دليل سنگيني و مقاومت در برابر باد، مناسب فضاي بيرون هستند.

توصيه: با توجه به شكننده ‌بودن آنها، از گذاشتن اين گلدان‌ها در جاهايي كه احتمال ضربه‌وجود دارد، خودداري كنيد.

نكته: اين گلدان‌ها به‌دليل داشتن منافذ بسيار، زودتر از ساير گلدان‌ها آب را از دست مي‌دهند بنابراين گياه داخل آنها به آبياري بيشتري نياز دارد. گاهي بر اثر املاح زياد آب و تعريق زياد در محل‌هاي خيلي گرم، باعث رسوب نمك در ديواره داخلي گلدان مي‌شود و شوري خاك را در پي دارد. نكته ديگر اينكه نوع ظريف آنها تحمل سرماي شديد زمستان را ندارد.

گلدان‌های پلاستيکی
امروزه با پيشرفت تكنولوژي، گلدان‌هاي پلاستيكي در رنگ‌‌ها، اندازه‌ها و شكل‌هاي مختلف با قيمتي ارزان‌تر از ساير گلدان‌ها در دسترس هستند.

مزايا: اين گلدان‌ها حداقل قيمت را داشته، بادوام و سبك وزن هستند. همچنين تنوع شكل در آنها زياد است.
نكته: نوع ظريف آن شكننده است و در سرما زود مي‌شكند. با توجه به اينكه فلاورباكس‌ها بيشتر از اين جنس هستند و در بالكن مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بايد نهايت دقت را در خريد، كاشت و نصب آن در بالكن آپارتمان‌هاي بلند لحاظ كرد.

گلدان‌های چوبی
ظاهري كاملا طبيعي دارند. چوب رنگ شده ظاهر گرمي دارد. به‌راحتي مي‌توانيد آنها را به رنگ دلخواه درآوريد. بيشتر اين گلدان‌ها، از چوب سدر، چوب جنگلي مقاوم يا چوب فشرده‌اند تا آسيب‌پذيري آنها در برابر رطوبت به حداقل برسد.

مزايا: اين نوع گلدان‌ها مانند گلدان‌هاي سفالي نسبتا ارزان هستند. مي‌توان آنها را سال‌ها در مناطق سردسير در فضاي سرد بيرون قرار داد. نكته: چوب مقاومي كه از انواع آن استفاده مي‌شود مانند سدر، الوارهاي مقاوم يا چوب درخت سكويا هستند. در نتيجه در نهايت فشردگي هم مقداري منافذ باز دارند. درزها و منافذ آنها را بسته و براي جلوگيري از پوسيدگي آن را رنگ كنيد.
گلدان‌هاي چوبي نسبتا سنگين هستند بنابراين حمل‌ونقل آنها در اندازه بزرگ سخت خواهد بود.

گلدان‌های فلزی
گلدان‌هاي فلزي به تازگي رواج پيدا كرده است. جنس اين گلدان‌ها از مس، روي، گالوانيزه يا چُدن است.

مزايا: استفاده مجدد و در واقع بازيافت، بهترين راه صرفه‌جويي در هزينه‌هاست. گلدان‌هاي فلزي خراب نمي‌شوند و اين امكان را براي ما فراهم مي‌سازند كه مطمئن باشيم در طولاني مدت و سال‌هاي سال مي‌توانيم از آنها استفاده كنيم.

نكته: گلدان‌هاي فلزي به‌شدت گرما را به‌خود جذب مي‌كنند و باعث مي‌شوند ريشه گياه در برابر نور مستقيم خورشيد بسيار گرم شود و صدمه ببيند. مگر اينكه با تنظيم دماي اطراف و دوره‌هاي آبياري منظم با دماي آب كنترل شده از حرارت و گرماي بيش از حد داخلي خاك آن مراقبت كنيم.

همچنين بعضي از كودها ممكن است فلز را از بين ببرند يا حتي تركيب بعضي از كودها با تركيبات داخلي فلزي تأثير كمتري بگذارند.

گلدان‌های پلی استرن
گلدان‌هاي پلي‌استرن يا پلاستيكي با روكش براق، سبك و مقاوم هستند و نوع جديد آن در مدل و اندازه‌هاي مختلف موجود است.

مزايا: اين گلدان‌ها نسبت به گلدان‌هاي پلاستيكي قديمي بسيار مقاومند. مي‌توان آنها را در طول سال بيرون از خانه در فضاي باز گذاشت.

همچنين بسيار سبك‌تر از چوب، سنگ يا سفال‌ هستند.

نكته: نوع با كيفيت آن گران است و همچنين به‌دليل سبك بودن در جاهايي كه وزش باد شديد است، سرنگون مي‌شوند.

گلدان‌های سراميكی براق
گلدان‌هاي سراميكي براق، گران‌تر از سفال هستند و تنوع رنگ و طرح بي‌شماري براي انتخاب دارند.

مزايا: اين گلدان‌ها بسيار زيبا و براي قرار گرفتن روي تراس، پاسيو يا جاهايي كه ديد زيادي دارد، بسيار جالب خواهند بود.
به‌دليل نداشتن منفذ، برخلاف گلدان‌هاي سفالي به سرعت رطوبت را از دست نمي‌دهند.

نكته: گلدان‌هاي سراميكي مانند سفال راحت مي‌شكنند و به همان سنگيني هستند. درصورتي كه داخل آنها براق نباشد، در جاهاي سردسير بايد در سايه و در داخل خانه از آنها استفاده كرد.

گلدان‌های سيمانی
در جايي كه مي‌توانيد گلدان سيماني بسازيد، از خريد گلدان صرف‌نظر كنيد. اين اتفاق بيشتر در باغچه‌هاي بزرگ خانگي يا باغ‌ها رخ مي‌دهد. شما مي‌توانيد هنرمندانه و با سبكي خاص گلدان‌هاي سيماني مختلف درست كنيد و از آنها در كل فضاي باز باغ يا حياط خانه و محل كار استفاده كنيد.

مزايا: مي‌توان اين گلدان‌ها را به هر شكل، اندازه و طرح دلخواهي ساخت.

نكته: شايد فكر كنيد با اين گلدان‌ها، تنوع رنگ نداريد اما مي‌توانيد چند عدد قوطي رنگ با چند قلمو به تعدادي از بچه‌ها بدهيد تا اين تنوع را روي گلدان شما خلق كنند. همچنين خيلي بيشتر از باقي گلدان‌ها بايد از زهكشي زير گلدان اطمينان حاصل كنيد. ضمن اينكه قبل از استفاده تا زمان خشك شدن به يك‌ماه وقت نياز داريد.

گلدان‌هايی با الياف نارگيل

گلدان‌هاي با الياف نارگيل معمولا داخل سبد فلزي به‌صورت آويزان قرار مي‌گيرند. مي‌توانيد در داخل اين سبدها از خزه يا الياف نارگيل (كوكوپيت) استفاده كنيد تا ظاهري كاملا طبيعي به آنها دهيد.

مزايا: خزه و الياف نارگيل ارزان بوده، در دسترس‌اند و ضمن سبك بودن استفاده از آنها آسان است.

نكته: رطوبت خيلي سريع از اين الياف عبور مي‌كند. اين الياف مقاوم نيستند و هر سال يا 2 سال یک بار نياز به تعويض دارند.شناخت عسل طبيعي از تقلبي

شناخت عسل طبيعي از تقلبي

دليل كيفيت بالاي عسل طبيعي آن است كه به طور كامل حاصل عصاره شهد گل‌هاي طبيعي و فرآوري زنبور بوده است.

 

عسل مصنوعي كيفيتي بسيار كمتر دارد، زيرا يا با كمك زنبور ساخته شده، يا كاملا بدون كمك زنبور كه در اين صورت فقط حاصل فعاليت و فرآوري بشر است. هر دو روش اخير در دسته عسل‌هاي تقلبي جامي‌گيرد.

 

در عسل‌هاي تقلبي فرآوري شده با كمك زنبور معمولا آب و شكر به تغذيه زنبورها افزوده مي‌شود و واضح است كه چنين تغذيه‌اي صددرصد حاصل شهد گل‌ها نيست.

 

شناخت عسل طبیعی , راههای شناخت عسل طبیعی

 

عسل‌هاي تقلبي فرآورده شده بدون دخالت زنبور نيز از مواد گلوكزي مثل شربت قند يا مواد نشاسته‌اي، يا شيره ميوه‌هايي همچون خرما و توت يا تركيبي بين آنها به دست مي‌آيد بنابراين، هر چه عصاره شهد گل‌هاي طبيعي و فعاليت طبيعي زنبور در تهيه عسل كمتر يا هيچ باشد، عسل به دست آمده مصنوعي‌تر و صنعتي‌تر بوده، خاصيت عسل طبيعي را نداشته و تقلبي محسوب مي‌شود.

 

براي عموم مردم، شناخت عسل طبيعي از تقلبي بسيار سخت است اما با عمل به برخي موارد پي‌آمده مي‌توان به صورتي مطمئن‌تر اقدام به خريد عسل طبيعي كرد:

 

از فروشگاه‌ها يا افراد و زنبورداران معتبر و مطمئن خريد كنيد.

 

عسل طبیعی,عسل تقلبی,عسل مصنوعی

سلامتی هدیه طبیعت

 

عسل را به طور عمودي درون ليواني از آب بريزيد، در صورتي كه ته آن جمع شد و در آب حل نشد، كيفيت طبيعي عسل در حد مطلوب است. هر چه سرعت حل شدن عسل در آب بيشتر باشد، خلوص آن كمتر، و در نتيجه غيرطبيعي‌تر است.

 

شيشه عسل را برگردانيد و به سرعت بالا يا پايين رفتن حباب‌هاي درون عسل دقت كنيد. هر چه كندتر حركت كند، بهتر است.

 

مقدار كش‌آمدن عسل نيز تا حدودي در تشخيص عسل طبيعي از نيمه طبيعي و صنعتي مؤثر است. عسل طبيعي به دليل داشتن رطوبت كمتر، روان‌شدگي كمتري دارد.

 

شناخت عسل طبیعی , راههای شناخت عسل طبیعی

 

عسل طبيعي، شيريني، مزه، طعم و بوي مشخصي دارد. شيريني عسل طبيعي برخلاف نوع مصنوعي هيچ شباهتي به مزه شكر و قند ندارد و به محض برداشتن درپوش آن، بو و رايحه مطبوع آن به مشام مي‌رسد.کاربرد عجیب و غریب «پودر بچه»

کاربرد عجیب و غریب «پودر بچه»

پودر که برای بچه تان استفاده می کنید، از آنچه که فکر می کنید، مفید تر است!
 
اگر شما فکر می کنید پودر بچه فقط برای صاف و تازه نگه داشتن پوست است، شما واقعا قدرت آن را دست کم گرفته اید. سعی کنید از این پودر برای حل مشکلات روزانه خود استفاده کنید، تا از پتانسیل بالای آن آگاه شوید.
 
۱. گردنبند گره خورده
هرگز زمان زیادی را برای از هم باز کردن گردنبند در هم پیچیده شده، هدر ندهید. گره را با پودر بچه کمی شل کنید و از یک پین برای باز کردن آن استفاده کنید.
 
۲. وسایل خانه که بوی بد گرفته اند
می توان کشوها، مبلمان ها و سایر وسایل خانه را که بوی بد و کهنگی گرفته یا کپک زده اند، با ریختن مقداری از پودر بچه تازه نگه داشت و خوشبو کرد.
 
۳. موهای چرب
اکثر شامپو های خشک بر پایه نشاسته هستند؛ بنابراین پودر بچه، یک اثر مشابه در مواقع تنگنا (نداشتن شامپو) دارد. در این مواقع، مقداری از پودر را در دست تان بریزید و آن را بر روی  پوست سر خود ماساژ دهید تا روغن های اضافی خیس خورده و با آب شسته شوند.
 
۴. یک شب سوزان تابستانی
خزیدن به یک تخت گرم و گیرا تعریف کاملی از آرامش شب نیست. گرد و غبار پودر را بین ملافه های خود بریزید تا به جذب عرق و خنک نگه داشتن آن ها کمک کند.
 
۵. مورچه های مزاحم
این مزاحمان را با مسدود کردن مسیر آن ها با پودر (آنها طرفداران عطر و بوی آن نیستند)، از آشپزخانه خود دور نگه دارید.
 
۶. لکه های چربی
از ریخته شدن سس سالاد بر روی لباس خود نگرانی نداشته باشید، قصد ما تبلیغ یک پودر لباس شویی گران قیمت نیست! قبل از شستشوی معمولی لباس، روی هر لکه چربی، پودر بچه را ریخته و به لباس ضربه بزنید تا چربی جذب پودر شده و به راحتی شسته شود.
 
۷. رفع اصطکاک دستکش شستشوی ظروف
یک خانم خانه دار می گوید: "پس از شستشوی ظروف، من مقدار کمی از پودر را درون دستکش لاستیکی خودم می ریزم. این کار به این که آنها را تازه نگه دارم تا در مرتبه بعد دستکش به راحتی وارد دست من شود، کمک می کند."
 
۸. چوب جنگلی کفِ جیر جیر کننده
پودر بچه را بر روی سطح کفِ چوبی خانه تان بریزید و آن را آرام به ترک ها واردکنید تا جلوی ایجاد صدای جیر جیر آن ها را بگیرد. مقدار اضافه آن را پاک کنید و از صدای سکوت لذت ببرید.
 
۹. پای شنی
یک بطری مناسب را از پودر بچه پر کنید و در کیف ساحلی خود قرار دهید. در پایان روز، آن را بر روی پوست خود مالش دهید تا شن و ماسه دریا براحتی از پوست تان جدا شود.
 
۱۰. عرق پا
برای جلوگیری از ایجاد بوی عرق پا، پودر را در کفش خود بپاشید. جوراب را فراموش کنید، پودر، پای شما را خشک نگه داشته و می توانید بدون نگرانی، پابرهنه در آپارتمان راه بروید.روش هاي چيدمان ميز در سرويس آمريکايی

روش هاي چيدمان ميز در سرويس آمريکايی

در اين مقاله شما عزيزان را با روش هاي چيدمان ميز در سرويس آمريکايي در وعده هاي 1 ـ صبحانه /ناهار 2 ـ شام آشنا مي کنيم .

سعي بر اين است که شما را با مفيد ترين نکات کليدي در هر سرويسي آشنا کنيم تا علاوه بر ايجاد آمادگي در شما براي لذت بردن از پذيرايي در رستوران هايي که سرويس هاي سنتي فرانسوي ، انگليسي و آمريکايي [به علت شباهت کامل سرويس روسي با سرويس فرانسوي از ذکر آن خودداري مي کنيم] ارائه مي دهند، شما را تشويق کنيم برخي از مهم ترين جنبه هاي هر سرويس را در منازل خود در هنگام پذيرايي از مهمانان يا اعضاي خانواده استخراج کرده و به کار بنديد.


خوانندگان عزيز مستحضر هستنيد که رعايت آداب پذيرايي و نکات استاندارد شده درباره آماده سازي و چيدمان ميز نقش مهمي در ايجاد محيطي زيبا و لذت بخش در هنگام صرف وعده هاي غذايي دارد. از اينرو قبل از آنکه به صورت اختصاصي وارد مبحث اصلي اين شماره شويم به برخي از نکات مهم اشاره مي کنيم که در فهم و اجراي سيرويس هاي سنتي و غير آن کاربردهاي فرواني دارند.


اين نکات عبارتند از :
معمولاً ترتيب چيدمان ظروف بر روي ميز بر اساس موقعيت افراد راست دست است.
ترتيب چيدمان ظروف نشان دهندة چرخه غذايي و تناوب سرو آنها است.
ظروف بايد به گونه اي بر روي ميز گذاشته شوند که از بروز هر گونه تصادف جلوگيري شود. از اينرو عمولاً ظروف بر اساس موقعيت ميز و افراد دور آن چيده مي شوند.
دو نکته مهم درباره آداب و شيوه هاي صرف غذا وجود دارد:

1-4: چشم انداز غذا از منظر زيباشناختي
2-4: صرف غذا در سکوت و آرامش با رعايت اين نکته که نبايد مزاحم ديگران شد.

در مورد نکته اول بايد گفت اگر غذا به زيبايي تزيين شود اين پيام را القاء مي کند که براي خود و افراد خانواده و يا مهمانان ارزش قائل هستيم.

استاندارهايي درباره موضوعات مورد گفتگوي دور ميز در هنگام سرو وعده هاي غذايي داريم. قبل از اشاره به اين موضوع توجه شما را به دو نکته مرتبط جلب مي کنيم:

1-5 : گفتگو در هنگام صرف وعده هاي غذايي بايد با توجه به فضا و مناسبت انجام شود.
2-5 : نبايد در هنگام صرف غذا درباره موضوعاتي گفتگو شود که حساسيت برانگيز است.

اما جوامع اروپايي به عنوان مرجع استانداردسازي موارد گفتگو دور يک ميز معتقدند افراد غريبه اي که با يکديگر غذا مي خورند معمولاً دربارة اين 3 موضوع سخن مي گويند:

1) آب هوا 2) بچه ها 3) شرايط محيطي و از طرح 3 موضوع به شدت پرهيز مي کنند :


1)سياست 2) مذهب 3) انواع بيماري ها

نکات عمومي درباره سرويس آمريکايي قابل ذکر است:
(صبحانه/ناهار وشام)
چند نکته اساسي درباره سرويس آمريکايي قابل ذکر است:
ظروف و اقلام مانند همة سرويس ها در مکانهاي مشخصي قرار مي گيرند.
فنجان و نعلبکي براي سرو قهوه است.
3 ـ وقتي پيش غذا يا يک نوع سوپ سفارش داده شود ابتدا بشقاب اصلي را برداشته ، يک زيربشقابي جاي آن قرار مي دهيم ، سپس ظرف پيش غذا يا ظرف سوپ را روي آن مي گذاريم.
اگر قرار است براي مهمان خود در خانه سوپ سرو نماييد و يا مشتري در رستوان اين سفارش را بدهد ، بايد به همراه سوپ ، قاشق سوپخوري که دهانة آن گردتر و دستة آن از قاشق غذاخوري کمي کوتاه تر است آوره شود.
مدل صبحانه در سرويس آمريکايي در اغلب نقاط جهان در رستوران ها و منازل مورد استفاده قرار مي گيرد.
سروس آمريکايي جنبة رسمي کمتري از ديگر سرويس هاي سنتي دارد.
در سرويس آمريکايي غير از سالاد ، نان و کره ، همه غذاها در بشقاب اصلي کشيده مي شوند.
در سرويس آمريکايي در وعده هاي صبحانه ، ناهار و شام يک ميزبان وظيفه سرو غذا را بر عهده دارد.
مانند همة سرويس ها ، غذا از سمت چپ و نوشيدني از سمت راست سرو مي شود.
10ـ در وعده هاي صبحانه /ناهار و شام آمريکايي اگر نوشيدني و يا غذاهاي خارج از عرف سرويس (چاي ، آب ميوه جات خاص و کمياب ، تخم مرغ پخته و....) بخواهيد بايد سفارش بدهيد.
11ـ در سرويس شام آمريکايي مي توان چاقوي کره خوري را درون بشقاب نان و کره هم قرار دارد.
12ـ اگر سرو صبحانه / ناهار و شام چند قسمت داشته باشد، پس از سرو قسمت اول و جمع آوري ظروف ، قسمتهاي بعدي به ترتيب بر سر ميز آورده مي شوند.
13ـ تقريباً همواره مهمان است که ترتيب ارائه سرويس را مشخص مي کند .
14ـ کاور صبحانه / ناهار آمريکايي به يک صورت بوده و با کاور شام متفاوت است.


کاور صبحانه ـ ناهار آمريکايي
چيدمان ظروف سرويس صبحانه آمريکايي مي تواند در شب قبل چه در رستوران و چه در منزل صورت بگيرد . در اين صورت بايد روميزي يا يک پارچه بزرگ تميز روي چيدمان کشيد تا خاک بر روي آن ننشيند.


«صبحانه آمريکايي» در سه شکل قابل ارائه است:
صبحانه کنتينانتال Continental در دو نوع : الف ـ اصلي ب ـ معمولي
بوفه سرد Cold buffet
صبحانه کامل Complete breakfast

 

کاور صبحانه کنتينانتال اصلي
ـ کراسان داغ
ـ نان تست
ـ کره
ـ مربا / عسل
ـ قهوه


کاور صبحانه کنتينانتال معمولي
ـ سريال ها (انواع غلات و ميوه جات خشک و فرآوري شده) مانند کورن فلکس ، اسپشال کي و...
ـ آب ميوه جات
ـ انواع پنير
ـ انواع ماست
ـ نوشيدني (قهوه)
ـ انواع نان


کاور بوفه سرد
ـ صبحانه کنتينانتال (اصلي / معمولي)
ـ غذاي سرد بوفه [ زبان ، مرغ ، انواع کالباس و انواع پنير]
ـ کاور صبحانه کامل (شامل صبحانه کامل + نوشيدني + خوراکي هاي مورد علاقه + غذاهاي گرم)
ـ انواع ماهي [ماهي دودی آزاد ، ماهي حلوا ، شاه ماهي و...]
ـ انواع ميوه
ـ قهوه
ـ انواع نان


ظروف صبحانه / ناهار آمريکايي
1ـ دستمال سفره 2 ـ بشقاب اصلي 3 ـ چنگال غذاخوري 4 ـ کارد غذاخوري 5 ـ قاشق چايخوري 6 ـ بشقاب کره 7 ـ کارد کره خوري 8 ـ ليوان آب 9 ـ فنجان و نعلبکي 10 ـ بشقاب نان تست صبحانه يا سالاد ناهار


کاور شام آمريکايي
سرويس شام آمريکايي وقتي در خانه ارائه مي شود شباهت بسياري با پذيرايي شام ملت هاي خاورميانه دارد.


ظروف اصلي شام آمريکايي
1ـ دستمال سفره 2 ـ بشقاب اصلي 3 ـ دو عدد چنگال شام 4 ـ چاقوي شام 5 ـ چاقوي کره 6 ـ دوعدد قاشق چايخوري 7 ـ بشقاب نان و کره 8 ـ ليوان آب 9 ـ فنجان و نعلبکي 10 ـ ظرف سالاد

 

چیدمان میز,میز سرویس آمریکاییراهنمای خرید کاغذ دیواری

راهنمای خرید کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری از چین باستان آغاز می‌شود. گفته می‌شود که در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را برای عرب‌ها فاش کرد و به این ترتیب، دانش کاغذسازی به اروپا هم رسید.

بعد از آن هم بسياري از اروپاييان متمول به هنرمندان سفارش كاغذهاي نقاشي شده در ابعاد وسيع مي‌دادند تا روي ديوارهاي خانه‌هايشان نصب كنند. اما كاغذ ديواري واقعي با پيدايش صنعت چاپ متولد شد. قديمي‌ترين نمونه به جا مانده از كاغذ ديواري در انگلستان كه در لندن به چاپ رسيده، به سال 1509 برمي‌گردد. اين كشور در اواسط قرن هجدهم به نخستين توليد‌كننده و صادر‌كننده كاغذ ديواري در اروپا تبديل شد. در اوايل قرن نوزدهم با توسعه چاپ، توليدكنندگان كاغذ ديواري در انگلستان موفق به توليد انبوه و كاهش قيمت شدند. آن زمان كاغذ ديواري به‌عنوان وسيله‌اي ارزان و مؤثر جهت روح‌بخشيدن به اتاق‌هاي تاريك و تنگ طبقه كارگر از محبوبيت ويژه‌اي برخوردار شد. ورود اين محصول به ايران به دوران حكومت ناصرالدين‌ شاه قاجار بازمي‌گردد آن هم به بهانه نوسازي كاخ گلستان. حالا در قرن بيست و يكم، خريد و نصب كاغذ ديواري كماكان مسئله‌اي بديهي نيست! چون لازم است اطلاعاتي در مورد جنس‌هاي مختلف بازار و قيمت‌هايش بدانيد؛ كاري كه ما سعي كرده‌ايم براي‌تان انجام بدهيم.

براي انتخاب طرح مناسب
اولين قدم در خريد كاغذ ديواري اين است كه شما با توجه به چيدمان و فضاي خانه‌تان اقدام به خريداري اين محصول كنيد. مثلا اگر فضاي خانه شما كوچك و كفپوش‌هاي خانه طرح‌دار هستند كاغذ ديواري با طرح ساده و رنگ‌هاي گرم و ملايم مي‌تواند اثر بهتري در دلباز ديده‌شدن فضاي خانه داشته باشد اما اگر چيدمان و كفپوش‌هاي خانه ساده است، شما مي‌توانيد از كاغذ ديواري‌هاي طرح‌دار استفاده كنيد. حتي كاغذ ديواري‌ها با توجه به طيف گسترده رنگي كه دارند مي‌توانند به جذابيت فضاي خانه يا محيط كار بيفزايند طوري كه با انتخاب رنگ‌هاي روشن مي‌توانيد فضاي اتاق را بزرگ و با رنگ‌هاي تيره اتاق‌هاي بزرگ را كوچك‌تر نشان بدهيد.

البته تنها رنگ كاغذديواري‌ها به اتاق شما هويت نمي‌دهد بلكه طرح‌هاي كاغذ ديواري هم به اندازه رنگ آن مهم هستند. پس اگر براي انتخاب كاغذ ديواري اقدام مي‌كنيد حتما طرح آن را هم درنظر بگيريد. مثلا كاغذ ديواري‌هايي كه داراي طرح‌هاي كوچك هستند به فضا حس بزرگي مي‌بخشند و اين‌نوع كاغذ ديواري در اتاق‌هاي كوچك پر كاربرد هستند. كاغذ ديواري‌هايي كه طرح روي آن را خطوط عمودي يا افقي تشكيل داده است بسيار مورد استفاده هستند چراكه كاغذ ديواري با داشتن خطوط عمودي، ديوارها و سقف خانه را بلند نشان مي‌دهند و براي اتاق‌هايي كه كوچك هستند خطوط افقي با پهن نشان دادن ديوارهاي خانه باعث بزرگ ديده‌شدن آن مي‌شود. اما اگر فضاي خانه‌تان بزرگ است و ديوارهاي بزرگي دارد براي كوچك و صميمي‌كردن فضا مي‌توانيد از طرح‌هاي گلدار و شلوغ استفاده كنيد.

اتاق بچه‌ها با ديگر اتاق‌هاي خانه تا حدودي تفاوت دارد. اگر شما به‌دنبال كاغذ ديواري براي اتاق فرزندتان هستيد بهتر است از كاغذ ديواري‌هاي درخشان با طرح‌هاي عروسكي استفاده كنيد. البته كاغذ ديواري‌هاي درخشان با طرح‌هاي هندسي و هنري هم براي گروهي خوب است كه به‌دنبال فضايي پر انرژي و شاد هستند.

در انتخاب هر نوع كاغذ ديواري بايد هارموني و هماهنگي رنگ‌ها در چيدمان خانه را درنظر بگيريد و سعي كنيد با فضايي كه داريد، كاغذ ديواري مورد نظرتان را خريداري كنيد. در غيراين صورت ممكن است پس از مدتي كاغذديواري دلتان را بزند. پس شما در خريد كاغذ ديواري راه سختي در پيش داريد به‌خصوص اگر در اين زمينه تجربه‌اي نداشته باشيد. اگر كمي دقت كنيد و از قبل اطلاعاتي را در اختيار داشته باشيد مي‌توانيد در انتخاب خود سريع‌تر به نتيجه برسيد.

براي انتخاب جنس مناسب
توجه داشته باشيد كه جنس كاغذ ديواري‌ها به اندازه طرح و رنگشان مهم است. 2 نوع كاغذ ديواري در بازار موجود است؛ كاغذ ديواري «پي پر» و «پي وي سي».

در واقع پي پر همان كاغذ ديواري معمولي است كه قابل شست‌وشو نيست اما كاغذ ديواري با جنس پي‌وي‌سي قابليت شست و شو دارد و مقاوم‌تر است. كاغذهاي پي پر از يك لايه كه همان كاغذ است و ديوار خانه شما را مي‌پوشاند تشكيل شده اما كاغذ‌هاي پي‌وي‌سي 2 لايه دارند؛ لايه رويي و زيرين. مقاوم‌سازي‌ اين نوع كاغذها از 2 لايه باعث مي‌شود كه وقتي شما با دستمال خيس روي اين كاغذها بكشيد، كاغذ پي وي سي آب را به‌خود جذب نكند. ضمن اينكه اين كاغذها در مقابل كشش و گسيختگي مقاوم‌تر هستند و تميز كردن آنها راحت‌تر است. اين نوع كاغذ ديواري شايد كمي گران‌تر از نوع پي پر باشد اما مقاومت آن باعث مي‌شود كه شما بتوانيد ‌مدت بيشتري از آن استفاده كرده و در هزينه‌هايتان صرفه‌جويي كنيد.

بد نيست بدانيد كاغذهاي پي وي سي در بازار هم چيني‌اش موجود است و هم نوع ايتاليايي آن. از آنجا كه كاغذ ديواري‌ها به‌صورت رولي عرضه مي‌شوند، بايد بدانيد كه وزن رول كاغذ ديواري‌هاي ايتاليايي به نسبت ديگر مارك‌ها بيشتر است كه همين موضوع نشان‌دهنده پي‌وي‌سي (پلاستيك) بيشتر در اين كاغذ ديواري است.

البته نوع ديگري هم كاغذ ديواري در بازار وجود دارد كه بيشتر مورد استفاده در ساختمان‌هاي تجاري، بيمارستان‌ها و محل كار است. دليلش هم اين است كه كاغذهاي ديواري اليافي باكتري را به‌خود نمي‌گيرند؛ قابليتي كه كاغذهاي پي وي سي ندارند. در واقع زماني كه شما كاغذهاي اليافي را به ديوار نصب مي‌كنيد، به‌دليل جنسي كه اين نوع كاغذها دارند فضايي بين ديوار و كاغذ وجود دارد كه محل گردش و ورود و خروج هوا است و در نتيجه باكتري در اين نوع كاغذ تجمع نمي‌كند. توجه داشته باشيد كه كاغذ ديواري اليافي بيشتر براي محل‌هاي پر رفت‌وآمد است. خصوصيت بارز ديگري كه اين كاغذ ديواري دارد ديرسوزبودن آن است و سخت مشتعل مي‌شود. شما حتي از اين نوع كاغذ ديواري مي‌توانيد در پذيرايي يا نشيمن خانه خود هم استفاده كنيد.

نكته‌های تجربی به وقت خريد
1- اگر تصور مي‌كنيد كه قادر به انتخاب كاغذ ديواري مطابق با چيدمان خانه خود نيستيد مي‌توانيد از خود فروشندگان كمك بگيريد و روي تجربه‌شان حساب كنيد. يكي از راه‌هاي ساده براي رسيدن به نتيجه مناسب اين است كه شما قبل از خريد كاغذ ديواري از فضاي خانه خود در زواياي مختلف عكس بگيريد و حين خريد با نشان دادن آن به فروشنده از او در انتخاب طرح و رنگ كمك بگيريد. به‌طور مثال يك كار ساده و رايج اين است كه ديوار پشت تلويزيون كاغذ ديواري ساده نصب مي‌شود و روي ديوارهاي بزرگ خانه كاغذهاي گلدار بهتر خودشان را نشان مي‌دهد اما باز اين بسته به سليقه خريداران است. شما مي‌توانيد براساس علاقه‌تان كاغذهاي مورد علاقه خود را هر كجا كه مي‌خواهيد نصب كنيد.

2- در محل‌هاي اداري خيلي از خريداران بيشتر دنبال كاغذهايي با طرح‌هاي ساده هستند اما بد نيست بدانيد كه براي اين نوع فضاهاي پرتردد، شما در نخستين قدم بايد روي كيفيت و جنس كاغذ تكيه كنيد و مقاوم‌ بودن‌ آن برايتان در درجه اول قرار بگيرد.

3- گروهي خودشان به واسطه تجربه‌اي كه دارند اقدام به نصب كاغذ ديواري مي‌كنند اما براي خيلي از خريداران كه تجربه‌اي در اين زمينه ندارند بهتر است از نصاب كمك بگيريد. نصاب‌ها هم دستمزدشان با هم تفاوت بسياري دارد. آنها نسبت به نوع كاغذ ديواري و فضايي كه بايد پوشش بدهند دستمزدشان از رولي 8هزار تومان شروع مي‌شود تا به بالا.

4- از آنجا كه كاغذ ديواري به‌صورت رولي عرضه مي‌شود بهتر است شما يك رول اضافه‌تر بگيريد تا اگر در گذر زمان كاغذ ديواري بخشي از خانه‌تان دچار مشكل شد با رول جايگزين بتوانيد آن قسمت را از همان نوع كاغذ ديواري پوشش بدهيد. اين را درنظر داشته باشيد كه شايد ديگر از آن كاغذ ديواري در بازار موجود نباشد و براي اينكه دوباره مجبور نشويد به‌خاطر نقص يك قسمت، كاغذ ديواري كل اتاق را عوض كنيد بهتر است يك رول اضافه خريداري كنيد.

قيمت،رولي چند است؟
كاغذها در رول‌هاي مختلف عرضه مي‌شوند و نسبت به جنس، طرح و ايراني و خارجي بودن آن قيمت هايشان متفاوت است. شما بايد نسبت به متراژ خانه خود اقدام به خريد كاغذ ديواري بكنيد و اگر متراژ دقيق آن در دست‌تان نيست و يا نمي‌توانيد پرتي‌ها و قسمت‌هاي اضافه را اندازه‌گيري كنيد بهتر است از خود نصاب براي اين كار كمك بگيريد. رول‌ها با عرض 50سانتي‌متر، 70سانت، يك متر و 1/6متر در بازار وجود دارد. درنظر داشته باشيد كه رول‌هاي بيشتر از 16مترمربع ساخت كشور كره است كه فضاهاي بزرگ مثل ساختمان اجتماعات، كتابخانه‌ها، سالن‌هاي پذيرايي و... را با آنها پوشش مي‌دهند. اين رول از لحاظ قيمت به صرفه‌تر است و فضاي پرت كمتري را مي‌دهد. قيمت‌ها در بازار متفاوت است و ممكن است اگر در راسته كاغذديواري فروشان چرخي بزنيد قيمت‌ها تفاوت زيادي با هم داشته باشند اما به طور حتم با اين اطلاعات شايد حالا بتوانيد كاغذ مورد علاقه تان را با قيمتي مناسب خريداري كنيد.آنچه درباره دوربین باید بدانید

آنچه درباره دوربین باید بدانید

خیلی وقت‌ها دوست داریم اتفاقات پیرامونمان را برای همیشه در جایی ثبت کنیم؛ هر وقت هم خواستیم دوباره سراغشان برویم و با دیدن‌‌ همان تصاویر یادی از آنها داشته باشیم یا‌‌ همان احساس و اتفاق‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

فيلمبرداري يكي از بهترين راه‌هاي ثبت لحظه‌هايي است كه بعد‌ها مي‌توانيم بيشتر درباره‌شان گفت‌و‌گو كنيم يا به جزئيات‌‌ همان اتفاق‌ها پي ببريم. هرچند آشنايي با اصول فيلمبرداري براي خودش دوره‌اي مفصل خواهد شد اما با رعايت و به‌كار بستن برخي نكته‌ها مي‌توانيم تصوير باكيفيت‌تر و مناسب تري را در تاريخ زندگي‌مان به ثبت برسانيم.

چه جور دوربيني بخريم؟
در اين بخش بايد به 2 نكته توجه كنيد؛ اينكه دوربين‌تان چه اندازه‌اي داشته باشد و چقدر مي‌خواهيد هزينه كنيد. ميزان توانايي زوم لنز، حساسيت و نورسنجي براي فيلمبرداري در محيط‌هاي پرنور ويا كم نور از عواملي هستند كه مي‌توانند عيار يك هندي‌كم را مشخص كنند. در حال حاضر يك مدل دوربين‌هاي بسيار كوچك وارد بازار شده كه به دوربين‌هاي Go Pro معروف است. اين دوربين‌ها به قدري كوچك هستند كه روي كلاه، عينك و يا مچ دست شما بسته مي‌شوند و مي‌توانند از موقعيت‌هاي ويژه همچون اسكي، شنا، دويدن و هر مورد ديگري كه نياز به‌دست شما نباشد فيلمبرداري كنند. البته قيمت اين دوربين‌ها هم مثل كارايي‌شان بالاست!

خوب شارژ كنيد
حتي در محيط خانه كه دسترسي به برق هم داريد، بهتر است يك باتري كاملا شارژ شده كنارتان داشته باشيد اما اگر مي‌خواهيد به تعطيلات يا طبيعت برويد و چند ساعتي فيلمبرداري كنيد، بايد يك باتري اضافه هم داشته باشيد. اين روز‌ها فروش باتري‌هايي كه اصطلاحا به «بك آپ» شهرت يافته‌اند براي موبايل‌ها و دوربين‌ها معمول شده است. اين منابع انرژي، معمولا ۴ تا ۵ برابر ميزان شارژ باتري را در خود ذخيره دارند و پس از اتمام انرژي مي‌توانند برق دوربين‌تان را تأمين كنند. هنگام خريد باتري شارژي اضافه هم به‌مدت زمان شارژ و حجم آن توجه داشته باشيد. باتري‌هايي كه حجم بالاتري دارند دير‌تر شارژ مي‌شوند اما در عوض مي‌توانند عمر طولاني‌تري از انرژي و ولتاژ بالاتري را ضمانت كنند.

لرزش را كم كنيد
يكي از مواردي كه مي‌تواند روي كيفيت فيلمبرداري شما تأثيرگذار باشد لرزش دست هنگام فيلمبرداري است. اين مشكل هنگامي كه شما مجبوريد حين فيلمبرداري جايتان را عوض كنيد يا حركت داشته باشيد بيشتر ديده مي‌شود. البته دوربين‌هاي جديد مجهز به لرزش‌گير اتوماتيك يا‌‌ همان «استب لايرز» هستند كه تكان‌ها را به حداقل رسانده و اين مشكل را تا حدودي حل مي‌كنند. اگر سوژه فيلمبرداري‌تان در مكاني ثابت است مي‌توانيد از پايه دوربين براي رفع لرزش‌هاي احتمالي بهره ببريد. اگر هم مجبوريد دوربين را روي دست‌تان بگيريد، براي ثابت ماندن آن مي‌توانيد دست ديگرتان را درگير كنيد و آن را به‌صورت يك پايه، زير دست فيلمبرداري‌كننده قرار دهيد و يا اينكه دست‌تان را به جايي تكيه دهيد.

نور را تنظيم كنيد
هنگام فيلمبرداري يا عكاسي، يكي از مهم‌ترين و حياتي‌ترين نكاتي كه بايد رعايت و تنظيم شود بحث نور و رنگ است. در بحث نور 3 عامل اصلي تأثيرگذار هستند؛ رنگ نور، شدت نور و همين‌طور كنتراست! هر چه تنظيم اين 3 عامل با دقت بيشتري صورت بگيرد تصويري كه ثبت مي‌شود كيفيت بالاتري خواهد داشت. اصولا دوربين‌هايي كه بتوانند پهنه نور بيشتري را بگيرند و نشان بدهند، كارايي بالاتري دارند و قيمتشان هم بيشتر است؛ مثلا شما در حال فيلمبرداري از طبيعت در حالت آسمان آفتابي هستيد. اگر شما خورشيد و پرتوي نور آن را با زمين در يك كيفيت مطلوب ثبت كنيد مشخص مي‌شود كه تنظيمات و يا توانايي دوربين شما كاملا درست و بالا بوده است. براي تنظيم ميزان ورودي نور به دوربين بايد سراغ تنظيم ديافراگم دوربين برويد.

 

اين كار باعث خواهد شد كه در محيط‌هاي پرنور مثل طبيعت با هواي آفتابي يا محيط‌هاي كم‌نور مثل فيلمبرداري در شب بتوانيد تصاوير باكيفيت داشته باشيد. براي اين كار، كافي است سراغ منوي دوربين رفته و در بخش تنظيمات واژه ديافراگم را پيدا كنيد. حالا اگر محيط‌تان كم‌نور است به ديافراگم بالا نياز داريد و اگر محيط‌تان پر نور است به ديافراگم پايين! نكته ديگر در اين‌باره اينكه بيشتر شركت‌هايي كه دوربين‌هاي فيلمبرداري خانگي مي‌سازند با ايجاد المان‌هاي پيش فرض كار شما را راحت كرده‌اند. اين المان‌ها به‌صورت اشكالي مانند آفتاب، ابر، طبيعت و خانه نشان داده مي‌شوند و شما با انتخاب هر كدام از اينها، دوربين‌تان را به‌صورت خودكار تنظيم خواهيد كرد.

كادربندي چطور باشد
درباره كادربندي هم بايد چشم‌مان را عادت بدهيم تا هميشه تصاوير را افقي ببينيم. مثلا زماني كه ما عكاسي يا نقاشي مي‌كنيم، مي‌توانيم اشخاص يا اشيا را عمودي كار كنيم اما لنز دوربين همانند چشم انسان همه‌‌چيز را افقي مي‌بيند و در اين حالت، بخشي از تصوير شما به‌طور طبيعي خالي مي‌ماند. اگر مي‌خواهيد از يك صورت كه حالتي عمودي دارد فيلمبرداري «كلوز آپ» كنيد بايد به سمت نگاه آن شخص توجه داشته باشيد و فضاي خالي را در‌‌ همان سو قرار دهيد. با اين كار مي‌توانيد وزن تصوير و سوژه را به خوبي رعايت كنيد. در فيلمبرداري‌ها به وزن سوژه هم توجه داشته باشيد؛ مثلا اگر يك نوه در كنار مادربزرگش نشسته، بايد ببينيد كه مي‌خواهيد كانون توجه شما نوه باشد يا مادربزرگ. هر كدام كه در آن تصوير وزن بيشتري براي شما داشته باشند در نقطه طلايي كادر شما قرار مي‌گيرند.

با دوربين زوم كنيد يا نه؟
خيلي وقت‌ها پيش مي‌آيد كه شما به‌عنوان فيلمبردار دوست داريد روي تصوير يا سوژه خاصي زوم كنيد. زوم كردن روي سوژه در 2 حالت رخ مي‌دهد؛ اول اينكه شما ابتدا روي سوژه زوم مي‌كنيد و سپس دكمه فيلمبرداري را مي‌زنيد. در حالت دوم نيز همانطور كه داريد فيلمبرداري مي‌كنيد روي سوژه‌تان زوم داشته باشيد. در بخش اول كافي است كه كادربندي درستي از سوژه داشته باشيد. اما در حالت دوم بايد با زوم كردن يا از زوم درآمدن روي سوژه معنا و مفهومي را به بيننده برسانيد؛ مثلا در اجراهاي تلويزيوني، روي مجري زوم مي‌كنند و بعد مي‌بينيد كه دوربين به‌تدريج از حالت زوم خارج مي‌شود تا فرصت خداحافظي و دورشدن مجري را بهتر القا كند! هنگام زوم كردن مراقب باشيد كه دست‌تان زياد نلرزد. يادتان باشد زوم كردن يا از حالت زوم خارج شدن مداوم و زياد، مي‌تواند احساس خستگي در بيننده ايجاد كند!

سراغ نرم‌افزار‌ها برويد
پس از آنكه فيلمبرداري‌تان تمام شد مي‌توانيد براي ويرايش تصاوير خام از نرم‌افزارهاي ويژه استفاده كنيد. اگر فيلم را روي نوار ضبط كرده باشيد، براي ويرايش لازم است كه تصاوير را ابتدا به فايل ديجيتال تبديل كنيد. سپس فايل ديجيتال يا اصطلاحا «كپچر» شده را با استفاده از نرم افزارهاي عمومي كه كار كردن با آنها چندان هم مشكل نيست، ويرايش كنيد.

با موبايلم فيلم مي‌گيرم!
گوشي‌هاي تلفن همراه طي سال‌هاي گذشته اين امكان را فراهم كرده‌اند كه بتوان با آنها با كيفيت نسبتا مطلوب فيلمبرداري كرد.


درست دست بگيريد: يادتان باشد دوربين را به‌صورت افقي، با 2 دست و محكم توي دست‌تان بگيريد و كنترل انگشتانتان را هم داشته باشيد تا روي لنز قرار نگيرد.


لرزش‌ها را كم كنيد: گاهي اوقات هنگام فيلمبرداري موبايلي، حركت دادن دست يا جابه‌جا شدن اجتناب‌ناپذير است. در اين هنگام به محيط اطرافتان توجه داشته باشيد تا به جايي نخوريد. سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است از لرزش موبايل جلوگيري به عمل آوريد تا تصاويرتان تار يا لرزان نشود.


كيفيت را داشته باشيد: گوشي‌هاي تلفن همراه مي‌توانند فيلم شما را در 3 حالت كيفيت پايين، متوسط و بالا ضبط كنند. اگر مي‌خواهيد فيلمبرداري با كيفيت بالا انجام دهيد حتما پيش از آن از ميزان حجم خالي موبايلتان مطمئن شويد تا وسط كار با پيام پر شدن حافظه مواجه نشويد.


اول تميز كنيد: قبل از فيلمبرداري با موبايل يا دوربين، از تميز بودن لنز آن مطمئن شويد. بهترين شيوه براي تميز كردن لنز، استفاده از يك دستمال نرم و مايع شيشه‌شور حاوي الكل است تا زود محو شود و رسوب به جا نگذارد.راهنمای خرید و نگهداری محصولات چرمی

محصولات چرمی در فصل های پاییز و زمستان بیشتر از محصولات یا اجناس دیگر مورد توجه قرار می گیرند. چرم ها با توجه به تنوع رنگ، سبکی و زیبایی که دارند بیشتر مورد توجه خانم ها قرار می گیرند و بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند فصل های پاییز و زمستان را با بارانی ها، کفش ها، کیف ها و دستکش های چرمی سپری کنند. به همین دلیل در این شماره تصمیم گرفته ایم راهنمای ویژه ای برای خرید محصولات چرمی به شما خانم های باسلیقه و شیک پوش داشته باشیم.

پالتوهایی برای خانم های شیک پوش
پالتوها و بارانی های چرمی، محصولاتی هستند که برای پوشش خانم ها در فصل سرما مورد استقبال قرار می گیرند. پالتوهای چرم در رنگ های مشکی، زرشکی و انواع قهوه ای های تیره و روشن، بیشتر از رنگ های فانتزی چرم های مصنوعی مورد توجه خانم ها قرار می گیرند.

راهنمای خرید چرم, نگهداری محصولات چرمی


اگر می خواهید پالتوی تان از نوع چرم سبک باشد حتما چرم پالتوی تان را جنس چرم بزی و گوسفندی انتخاب کنید. محصولات چرمی با پوست گاوی به سبب سنگینی و استحکام بیشتر برای آقایان استفاده می شود.

حرف اول کفش های چرمی در زمستان
چرم و ورنی بهترین جنس برای پوشش روی کفش های پاییزه است. آلودگی های ناشی از پاشیدن آب باران از روی کفش های چرم و ورنی به راحتی پاک می شوند و نفوذ آب و سرما به داخل آنها به سادگی امکانپذیر نیست. بهترین کفش در فصل سرما برای دانشجویان و کارمندان نیم بوت های راحتی و چرم هستند که درون شان پارچه ای از پشم یا مخمل پوشانده شده است، تا خریدار سرما را احساس نکند.

هرگز کفش هایی با جنس جیر یا پارچه ای در روزهای بارانی نپوشید. امکان نفوذ آب باران و مرطوب شدن جوراب ها و پای شما با پوشیدن چنین کفش هایی می تواند باعث ناراحتی تان در طول روز شود و به جای آن سعی کنید برای پیشگیری از لیز خوردن در روزهای بارانی پاییز، کفش های عاجدار را انتخاب کنید.

صنعت چرم ایران دارای برندهای بسیار مشهور و نام آشنایی است .

راهنمای خرید چرم, نگهداری محصولات چرمی


البته لازم به ذکر است که باید در انتخاب این کفش های چرم همانطور دقت کرد. قیمت این چرم ها گران است اما در برخی از موارد و در زمان حراجی ها در فصل بهار از تخفیف های بالایی برخوردار هستند. کفش های چرم مجلسی برای زنان و مردان قیمت های بالاتری دارند . لازم به ذکر است کفش های چرم به مراقبت بیشتری نسبت به باقی کفش ها نیاز دارند.

رنگ های چرم مناسب زمستان
رنگ چکمه را طوری انتخاب کنید که با لباس شما ست شود. البته چکمه مشکی معمولا با بیشتر لباس های زمستانی به خوبی هماهنگ می شود و کثیفی را کمتر نشان می دهد. رنگ های قهوه ای هم از رنگ های روشن بهتر است و انواع مختلف آن در بازار موجود است. همچنین زرشکی از شیک ترین رنگ ها برای پاپوش های پاییزی هستند.

راهنمای خرید چرم, نگهداری محصولات چرمی


تمیز کردن دستکش چرم با شیشه شوی!
دستکش ها بیشتر از دیگر محصولات چرمی در معرض آلودگی هستند و به همین دلیل بیشتر به تمیزی نیاز دارند اما سوال متداول در این زمینه این است که با توجه به آسیب پذیر بودن چرم ها در مقابل شستشو با آب، دستکش ها را باید از چه طریقی تمیز کرد؟!

اما پاسخ کارشناسان چرم به این سوال ساده است. شما می توانید برای شستن دستکش های چرم، آنها را با مواد شیشه شو بشویید. به این شکل که مواد را به آن بپاشید و بعد با ابر آن را تمیز کنید.

از چرم هایتان مراقبت کنید
محصولات چرمی با وجود اینکه از استحکام و کیفیت بالایی برخوردارند، نیاز به مراقبت ویژه در نگهداری دارند. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا محصولتات چرمی گرانقیمت تان دوام بیشتری داشته باشند.

چرم ها را گردگیری نکنید
توجه داشته باشید که هر بار کالای چرمی خود را با استفاده از دستمال تمیز می کنید، مقداری از رنگ آن را از بین می برید. این یک اتفاق طبیعی است و بخی از روند عادی کهنه شدن چرم محسوب می شود. به همین دلیل توصیه می شود که از دستمال های گردگیری معمولی جهت تمیز کردن البسه چرمی خود استفاده نکنید زیرا عمل خروج رنگ از چرم را تسریع می کند.

اسپری ضد آب برای نظافت چرم ها
چرم هایی که به خوبی حفاظت سطحی نشوند مستعد لکه پذیری از آب یا سایر مایعات هستند، بنابراین برای محصول چرمی که تازه خریده اید در صورت نیاز از مواد محافظت کننده مانند اسپری های ضد آب استفاده کنید تا خطر لکه دار شدن سطحی به حداقل برسد. محصولات چرمی در مقابل نفوذ آب مقداری مقاومت دارند ولی ضد آب نیستند؛ بنابراین از خیس شدن چرم جلوگیری شود.

راهنمای خرید چرم, نگهداری محصولات چرمی


نیاز مبرم چرم ها به هوا
محصولات چرمی را در ساک های پلاستیکی یا پوشش های یک بار مصرف برای مدت طولانی نگه ندارید. در صورت نیاز به نگهداری لباس در چمدان آن را بدون پوشش قرار دهید تا عبور و جریان هوا در آن صورت گیرد.

قالب گیری کنید
از بازکننده کفش (قالب) به منظور جلوگیری از جمع شدن کفش و پوتین استفاده شود.

آب بازی ممنوع
چرم در صورت خیس شدن ممکن است تغییر رنگ دهد. در این صورت آب اضافی را با استفاده از پارچه نرم نخی گرفته، سپس اجازه دهید در هوای آزاد دور از نور مستقیم خورشید یا حرارت خشک شود تا به حالت اولیه برگردد. پس از آن اندکی نرم کننده سطحی چرم استفاده شود تا انعطاف پذیری آن مجددا ایجاد شود. در مورد دستکش قبل از خشک کردن کامل، ن را به دست کنید تا فرم پیدا کند.

 پوست این میوه خوشمزه را دور نریزید

پوست این میوه خوشمزه را دور نریزید

در این مقاله شما را با کاربردهای مختلف پوست موز آشنا می کنیم.

موز میوه پر فروشی دست‌کم در آمریکا است اما مشکلاتی نیز برای محیط‌ زیست ایجاد می‌کند. از جمله اینکه رها کردن پوست آن در محیط موجب انتشار گاز متان که در تأثیر گلخانه‌ای اثرگذار است می‌شود. با این‌ حال روش‌هایی برای استفاده مجدد از پوست موز و کم کردن تأثیر مخرب آن بر محیط‌ زیست وجود دارد.

در این مقاله به 10 روش ساده از این موارد پرداخته است :

کود گیاه گوجه فرنگی : پیچیدن یک پوست موز به دور گیاه گوجه‌فرنگی و تجزیه شدن آن موجب می‌شود تا گوجه‌فرنگی به هنگام رشد از مواد مغذی آن استفاده کند.

تغذیه کننده گیاهان خانگی : پوست موز را در یک ظرف بدون منفذ پر از آب غوطه‌ور کنید و از این مایع موزی برای آب دادن به گیاهان خانگی و تغذیه آن‌ها استفاده کنید.

افزودنی به کود : اضافه کردن پوست موز به کود گیاهی مواد مغذی و بافت‌های بسیاری به کود اضافه کرده و قابل‌استفاده در چمن و باغچه است.

تسکین‌ دهنده خارش : پوست موز مرهم مناسبی برای آرام کردن و تسکین دادن بسیاری از ناراحتی‌های پوستی جزئی از یک خراش، گزیدگی حشره، واکنش به سم پاپیتال گرفته تا پسوریازیس است.

غذای حیوانات : پوست موز مکمل خوبی برای غذای حیواناتی چون مرغ، خوک، خرگوش و دیگر چارپایان است.

سس سالاد : مزه سرکه‌ای پوست موز آن را به سس فوق‌العاده خوبی برای سبزی‌های تازه تبدیل کرده است.

ترد کننده گوشت : پوست موز مرطوب‌کننده و تردکننده طبیعی مناسب برای گوشت است. این بار که قصد کباب کردن دارید پوست موز را به گوشت اضافه کنید تا مانع از سفت و خشک شدن آن در طول آشپزی شود.

افزودنی به اسموتی : اگر پوست موز را به مدت ده دقیقه بجوشانید و آن را در آب میوه گیری یا مخلوط‌کن قرار دهید می‌توانید مواد غذایی، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های بسیاری را به این طریق به اسموتی خود بیفزایید.

جذب کننده پرنده و پروانه : پوست موز خام را در باغچه یا جای دیگر قرار دهید. شیرینی آن پرنده‌ها و پروانه‌ها را جذب خواهد کرد. مراقب باشید که زنبورها هم شیرینی دوست دارند!

جلا دهنده چرم : کافی است پوست موز را روی لباس یا مبل چرمی بمالید و سپس با پارچه نرم براق کنید. برای جلا دادن نقره هم می‌توانید از پوست موز استفاده کنید.ليست صفحات
تعداد صفحات : 44
.

تصویر ثابت